V moci sociálních sítí!

Žijeme v době, kdy našimi hlavními komunikačními prostředky jsou chytré telefony, tablety, počítače, notebooky. Úplně tím nejdůležitějším je pro nás připojení na internet, protože s jeho pomocí komunikujeme nejvíce, přes sociální sítě. Nebudu jmenovat všechny sítě, které můžeme používat, ale uvedu pár základních, možná i nejčastěji užívaných, například Facebook, Twitter, WhatsApp, Instagram, Snapchat. Proč jsou pro nás vlastně, tak důležité? Zkrátka a jednoduše, jsme díky nim v kontaktu s lidmi, kteří jsou i tisíce mil daleko, sdílíme své zážitky, novinky, události. Tvoříme si virtuální vztahy, ale zapomínáme na skutečné pouto mezi lidmi!
 volající žena
Realita vs. virtuální svět
Na výše zmiňovaných internetových službách si tvoříme závislost, řekněme že formou takového zvláštního vztahu. Ve většině případů sdílíme s lidmi, jenom hezké zážitky, nebo příliš tragické. V podstatě jsme si vytvořili kamaráda, už jenom tím, že jsme si nainstalovali onu aplikaci. Chceme mu sdělovat, kde jsme, co děláme, s kým jsme, proč tam jsme. Náš milovaný kamarád nám za odměnu, bude hlásit pomocí upozornění, komu se to libí, či nelíbí. Vztah se po nějaké době prohloubí do takové míry, že sedíme s přáteli v baru a pomalu to nevnímáme, protože z mobilního telefonu se ozývá upozornění a náš kamarád, chce pozornost!
Po čase, už vnímáme jako samozřejmost, vše pomocí aplikace sdělovat. Jedeme na výlet, hlavní je všechno vyfotit, sdílet. Musíme při sdílení napsat i hezký, poutavý komentář! Zásadním problémem, pak může být realita! Protože jsme se pomocí aplikace naučili, zajímat se jen o to, co je pro nás zajímavé, naopak nezajímavé věci, vůbec nechceme řešit. Jenže v reálném světě, to funguje trochu jinak! Poté se dostáváme do situací, kdy neumíme řešit konflikty v reálných vztazích. Způsobujeme si tím konce vztahů, v lepším případě oddálení blízkých osob. Žádným tajemstvím není ani to, že už se neumíme hovorově seznamovat. Například, dříve si lidé zkracovali čekaní na vlak, nebo autobus rozhovorem, ale dnes, už tomu tak není, protože nás hravě zabaví mobilní telefon.
 sociální sítě
Pokud si vážíte vašich vztahů s blízkými osobami, pečujte o ně, nejsou samozřejmostí! Internet je dobrý sluha, tak mu nedovolte být vašim pánem! Mějte na paměti, že půlka věcí, která se objeví na sociálních sítí, nemusí být pravdivá!