Elektro

Nejvhodnějším místem pro výběr nového vysavače je internet, potažmo prodejna elektro. Ještě před nákupem si musíme rozmyslet, zda chceme vysavač klasický, mechanický nebo vysavač robotický, který za nás vysaje.
Robotické vysavače jezdí sami po místnosti a uklízejí bez lidské pomoci. Ty lepší zvládnou sami zajet ke své nabíječce, když jsou vybité a nabít se. U dražších vysavačů si můžeme navolit i dobu, kdy má vysavač začít uklízet. V určenou dobu vysavač vyjede ze stanice a začne plnit svou funkci, třeba i v době, kdy není nikdo doma. Též u těchto vysavačů můžeme navolit, jak má jezdit, tedy jakou cestou a způsobem, aby pokryl celou místnost. Nejlepší a zároveň nejdražší vysavače zvládnou sami i vytřít.
robotický vysavač
Vysavače obyčejné, které musíte vypnout i zapnout sami, v sobě často mají zabudovaný navíječ šňůry. Při výběru klasického vysavače, se musíme rozhodnout, jak velkou sací sílu od vysavače potřebujeme, jakou velikost vysavače jsme ochotni mít, zda má mít vysavač i funkci vytírání a čištění koberců mokré i suché a podobně. Tyto vysavače za nás sami nevysají, ale ulehčí nám práci, protože nemusíme brát do ruky smeták a lopatku. Lepší vysavače mají i zařízení, které vypouští vůni či zvlhčuje nebo ionizuje vzduch.
starý vysavač
Mechanické vysavače musíme používat s nutnou dávkou výdeje lidské energie, protože takový vysavač nedisponuje energií elektrickou. Vysavačem po podlaze posunujeme z místa na místo a systém kartáčků, které jsou spojeny s pohybem kol, koly otáčíme posouváním a tím je dosaženo sběru drobků a prachu z podlahy. Jsou vhodné na chaty a podobný styl bydlení, kde není zavedena elektřina či v běžných domácnostech pro rychlé zbavení se nepořádku, bez vytahování elektrického vysavače, obvykle na malém prostoru uklízení.
Každý se může rozhodnout sám, jaký tip uklízecího prostředku k vysávání je vhodný právě pro jeho účely.