Kryptoměna – platidlo současnosti?

Co je to vlastně tzv. kryptoměna? Jedná se typ digitální měny a můžeme se také setkat s označením „elektronické peníze“. Jde o novodobý fenomén, jehož počátky se vážou již k době, kdy vznikl a postupně se rozšiřoval internet. Náš zákon však na kryptoměny pohlíží jako na věc, nikoliv na měnu. Nejstarším a nejznámějším zástupcem digitální měny je Bitcoin. Mezi další druhy se řadí již méně známé mény Etherum či Ripple.
slečna s Bitcoinem
Původní myšlenka kryptoměny byla, že by neměla nahradit samotné peníze, ale sloužit spíše jako konkurence šeku, platební karty či směnky. Hlavním důvodem vzniku tohoto platidla (zejména Bitcoinu) bylo, že klasické bankovní převody byly příliš pomalé, drahé, netransparentní a nebezpečné. S kryptoměnou Vám tyto nepříjemnosti nehrozí. Konkrétně měna Bitcoin byla zprovozněna v roce 2009 a vytvořil jej anonymní vývojář pod pseudonymem Satoshi Nakamoto. O dva roky později si této měny začaly všímat nejprve ekonomičtí odborníci a v roce 2013 vstoupila do povědomí laické veřejnosti. Cena Bitcoinu začala raketově stoupat a již brzy na to se stal ideálním směrem, do kterého lze investovat či zhodnotit pomocí něj svůj majetek. Tuto měnu lze koupit za jakékoliv jiné peníze a lze s ní nakládat úplně stejně jako s ostatními měnami.
 
Jaké má kryptoměna vlastnosti?
Kryptoměny se liší od běžné měny zejména tím, že nemají vlastní centrální autoritu ani centrální banku, což znamená, že ji nelze kontrolovat vládou či jinou autoritou. Zároveň zde při platbách nefungují žádní prostředníci (banky, aj.), uživatelé využívají vlastní P2P sítě.
Výhodou je, že kryptoměny nerozlišují státní hranice a působí globálně, lze tedy platit celosvětově bez čekání, poplatků a jiných okolností, kterým se jinak při běžných bankovních převodech nevyhneme. Zároveň jsou tyto elektronické peníze velmi silně šifrovány. Platby jsou anonymní, tudíž se zde nedají vystopovat citlivé osobní údaje.
Zajímavostí je, že platby jsou 100% transparentní. Všechny jsou totiž registrovány ve veřejně přístupné databázi zvané Blockchain, kde nemůže dojít k podvrhu.
 
 
 
Kde kryptoměnu zakoupit?
V současnosti již fungují na trhu speciální směnárny, kde koupíme měnu za pevně daný kurz a také burzy, kde záleží na poptávce a následné nabídce a ceny tak nejsou fixní. Tyto směnárny a burzy fungují spíše online, aby se zajistila anonymita kupujících i prodávajících. Pokud chcete například Bitcoin pořídit za hotovost, lze využít tzv. Bitcoinmaty, které se již nachází v mnoha českých obchodních centrech. V současné době se kurz pohybuje okolo 165 tisíc Kč za 1 Bitcoin.
mince Bitcoin
 
Podporují kryptoměny kriminalitu?
Je faktem, že kryptoměna je anonymní záležitostí, což ovšem podporuje nelegální obchody. Lidé ji zneužívají na daňové podvody či financování nelegálních činností, jako je terorismus, únosy, vydírání a jiné. Fungují různé ilegální servery (např. Hedvábná stezka), kde lze obchodovat s kontroverzním zbožím, jako jsou drogy, zbraně atd. Policie se snaží tento obchod sledovat a regulovat.