Čerstvá naklíčená semena z klíčících bičisek jsou nabita prospěšnými enzymy, minerály a vitamíny

Rostliny se množí různými způsoby a jedním z nejčastějších jsou semena. Jsou v nich ukryté (dokonce řadu let) schopnosti vyklíčit a vytvořit něco, co lze skutečně pojmenovat zázračnou magií. Jen si vybavte docela obyčejný žalud, který se vejde do dlaně předškolnímu dítěti, a z tohoto jediného plodu vyroste obrovský strom, co dokonce přežije několik lidských generací.
Klíčící semínka představují neuvěřitelnou sílu. Probouzí se v nich k životu enzymy, organické látky se štěpí na jednodušší, dramaticky roste množství životodárných vitamínů C, A, E a skupiny B. Každé z nich je obdařeno dostatkem minerálních látek, nenasycených mastných kyselin, proteinů a uhlovodanů, jež jsou pro počáteční rozvoj rostlinky zapotřebí. Pro člověka jsou vyrašené klíčky doslova balzámem.
klíčky vojtěšky.jpg
Klíčení rostlinných semínek není nic nového pod sluncem. Tento proces znali již naši předkové a mohli bychom zajít do velmi hlubokých historických pramenů, kde se písemnou formou tato činnost dokládá. Je známo, že např. staří Číňané a Féničané takto rostliny konzumovali již před několika tisíci lety. Mimochodem, věděli jste, že kysané zelí a naklíčená semena jsou obrovským zdrojem vitamínu C, který byl dodáván námořníkům trpícím kurdějemi?
klíčku na vajíčku.jpg

Jaké zásady bychom měli dodržovat při klíčení

· Především zakoupit zdroje zdravé a určené pouze pro konzumaci, nikoliv pro osev. Semínka k sázení jsou většinou chemicky ošetřena fungicidními přípravky, mohou obsahovat pesticidy, to vše kvůli dlouhodobému skladování a větší odolnosti vůči plísním a nežádoucímu klíčení. Taková jsou v podstatě pro nás jedovatá.
· Klíčící zdroj by neměl obsahovat plody poškozené mechanicky, rozpůlené, načernalé, plesnivé a okousané. Obsah sáčku také zbavte nežádoucích příměsí – mohou to být cizorodá semena, kukly a larvy brouků.
· Použijte speciální klíčící biomisky. Prodávají se ve specializovaných e- shopech a v prodejnách zdravé výživy. Jedná se o plastové misky v řadě nad sebou, do nichž se nevkládá žádná vata ani ubrousky, stačí jen nasypat plody k naklíčení a doplnit vodu. Systém průduchů reguluje potřebnou vlhkost a odvětrání, takže v nich rostlinky neplesniví a nevysychají.
· Na klíčení jsou vhodná semena obilovin, luštěnin a bylinek. Tedy konkrétně např. řeřicha, pohanka, sezamová semínka, slunečnice, oves, pšenice, žito, hrách, fazole, čočka, cizrna, ale také hořčice nebo brokolice.