Zahradním dekoratérem ve své zahradě

Každý v sobě více nebo méně máme potřebu něco tvořit a zdobit a vlastní zahrada je prostředím, kde si to s čistým svědomím můžeme dovolit a nebát se, že něco pokazíme. Úplně ideální je zaměřit se na okolí venkovských chalup, které většinou poskytují kolem domu dostatečně velký zahradní prostor, kde si můžeme pohrát.
K venkovskému stylu patří samozřejmě i stejně laděné dekorace, takže zapomeňte na sádrové trpaslíky z vietnamských tržnic a rozhlédněte se po sklepech a půdách vaší chalupy, okolních starých stodolách a u vašich známých, kteří třeba zrovna zdědili domek po babičce a vyklízí ho kvůli prodeji.
květinové dekorace
A potom už stačí dobré nápady, trocha šikovnosti, pár plechovek barvy, štětce, kladívko, hřebíky, rukavice a hurá na to!
Nejsnadnější dekorační ozdoby si vytvoříme přetvořením starých nepoužívaných nádob na originální květináče a truhlíky pro naše květiny. Pokud nepatříte mezi velké zahradníky, vsaďte na letničky, které jsou nenáročné na péči a pořídíte je za pár korun. Při osazování starých hrnců, vaniček a kyblíků je potřeba dbát na to, že musíme rostlinu osadit tak, aby ji nezahnívaly kořeny, pokud bude více zalitá, takže na dně nádoby musíme udělat odtokové otvory anebo nasypat dost silnou vrstvu kamínků, která poslouží jako drenáž. Nádoby ze dřeva (staré soudky, bedny od nářadí, stará zednická kolečka, necky) si velice snadno očistíme a natřeme ochranou barvou, aby nám déle vydržely a pokud do nich květiny vložíme v plastových květináčích a zamaskujeme je na povrchu mulčovací kůrou nebo vrstvou drobných kamínků, jejich životnost ještě o pár let prodloužíme.
nádoba s květinami
Hezké zákoutí si můžeme také udělat ze staré nepoužívané lavičky, kterou můžeme využít jako stolek na květiny a základnu pro držáky, které nám zafixují květináče nebo truhlíky. Z různých starých skříněk a stolků si můžeme udělat odkládací a dekorační prvky třeba na zápraží nebo u zahradního posezení, a to nejlépe pod stříškou. Kromě úpravy natřením barvou si můžeme plochy ozdobit vlastní mozaikou ze střepů obkladaček a dlaždic, které jsme třeba zpracovávali v interiéru domu. Taková paráda je sice pracná, ale vydrží nám roky.
Zajímavé ozdoby si můžeme udělat i z obyčejných kusů dřeva. Pokud je v okolí šikovný kutil, snadno přetvoří kládu v truhlík, špalek v nádobu na květináč. I zajímavý kus dřeva, který necháme zarůst popínavou květinou, má své originální kouzlo.
Ze dřeva a starých mělkých nádob se dá také velice snadno udělat napáječka pro ptačí osazenstvo zahrady a potom se můžeme v horkých dnech těšit z jejich návštěvy.