Jak zjistit, zda dostanu hypotéku

Asi každý z nás touží po vlastním bydlení, ať už se jedná o dům či byt. Avšak pokud nám rodiče za tímto účelem již od malička nešetřili peníze, ať už do kasičky nebo prostřednictvím některého z mnoha stavebních spoření, pak je nepravděpodobné, že si jej budeme moci dovolit.

Naštěstí zde existuje řešení. Tím je hypotéka, tedy účelová půjčka, určená právě ke koupi či rekonstrukci konkrétní, předem dané nemovitosti. Je jí poměrně velké množství druhů a poskytují je jak bankovní, tak nebankovní společnosti.

hypoteka6

To vše zní dobře, problém je, že o hypotéku je třeba si u dané banky či firmy zažádat. A tato žádost nám ne vždy bude schválena. Je jasné, že v tomto případě se nebudeme cítit zrovna nejlépe. Ideální by bylo, abychom věděli, zda dostanu hypotéku ještě předtím, než si o ni zažádám.

Ulehčilo by to život jak nám, kteří zbytečně vyplňujeme žádost, tak pracovníkům oné společnosti, který nebude muset zbytečně dlouhou dobu vše s klientem vypisovat, jen aby jej musel nakonec odmítnout. Je tedy něco takového možné?

hypoteka1

Ano, je. Existují hypoteční kalkulačky, které má na svých internetových stránkách prakticky každá firma, která hypotéky poskytuje. Stačí, když tam zadáte potřebné údaje, jako je cena nemovitosti, váš měsíční příjem a další, vyberete typ hypotéky, který chcete. Systém pak už vyhodnotí na základě vložených dat, zda vám bude vaše žádost schválena či nikoliv.

To je rozhodně užitečné, neboť tak můžete vyzkoušet několik typů hypotéky od několika různých společností a vybrat si nakonec ten, který pro vás bude nejvýhodnější. Tím si ušetříte peníze i nervy, neboť nebudete muset obcházet s žádostí jednotlivé pobočky.

Je však třeba říci, že ani tento systém není stoprocentní. To znamená, že se může stát, že vaše žádost bude zamítnuta, i když vám kalkulačka řekne, že vám bude bez problému schválena. Ve většině případů by tomu však tak být nemělo, a tak tento program ulehčuje život oběma stranám. A o to jde především.