Znáte hokejové kartičky?

Nechce se mi snad ani věřit, že jsou mezi námi tací, kteří o hokejových kartičkách nikdy neslyšeli. Neslyšeli o fenoménu sběratelských karet. Bouřlivá devadesátá léta jsou sice daleko za námi. Duch karet a jejich hrdinů je však stále všudypřítomný.
Dokonce se zdá říci, že sběratelství prošlo evolučním procesem. Kdekdo pamatuje na alba plná pláten v nichž se tísnili hokejisté a brankáři detailně vyobrazení. Ke směnám mezi kluky i dospělými docházelo ve školách, na ulicích, v klubech, ale i třeba v práci. Kdo jednou sběratelství propadne, ten je na dobro lapen. O hokejových kartách můžeme říci to samé.
Hokejisté v akci
Postupně během let se sice zájem snížil, ale světová globalizace jej opět vskřísila a vtiskla sběratelství nový kabátek. Ten tkví v internetu a burzách, které najdete opravdu na každém kroku. Sbírání je již ve fázi kupování a prodávání spíše než ve výměně. I tak najdeme spoustu sociálních skupin, které nedají dopustit na fyzickou výměnu karet.
Svůj vývoj zaznamenali i kartičky jako takové. Pamatuji doby, kdy se oceňoval krásný zákrok brankáře nebo působivá fotografie hráče a smlouvání mohlo začít. Pokud jste uměli druhého usmlouvat, mohli jste získat i dvě nebo tři karty navíc. A to už bylo něco.
Brankář s útočníky při akci
Dnes se karty vyrábějí za zcela jiných podmínek a přizpůsobili se jejich stále více mlsným sběratelům. Obyčejné karty nemají na trchu téměř žádné místo. Jejich roli zaujali tzv. inzertní karty, jejich četnost je v balíčcích označována čísly, resp. je uvedena pravděpodobnost výskytu. Jejich vzhled také doznal změn. V drtivé většině případů jsou karty vybaveny kousíčkem dresu hokejisty, částí jeho rukavice nebo dokonce hokejky. V posledních letech jsou takové předměty vybírány z reálně odehraných zápasů. Pokud se k takovému kousku přidá i podpis vyobrazeného hokejisty či brankáře, cena se vyšplhá do obrovských výšin. Spolu s vydanýni několika kusy se pro mnohé sběratele stane nedostupnou. Mohou totiž existovat kartičky v jednotkách kusech po celém světě. Takovou kartu mohou mít opravdu jen zapálení a zároveň majtenější sběratelé.
Nenechte se však odradit. Stále je možné získat opravdu cenné a krásné kartičky od sběratelů vaší kategorie. Koupí balíčků také zvyšujete svoje šance na výhru v podání oné cenné karty.
Nebojte se propadnout sběratelské vášni, zvláště, pokud máte rádi hokej a milujete okamžiky úspěchu našich hrdinů na ledě.