Krycí plachty na bazén se pokládají na hladinu například kvůli snížení spadu prachu a dalších nečistot z okolí nádrže. Pravdou je, že se tím zároveň snižují náklady na provoz bazénové filtrace či dezinfekčních prostředků, ovšem toto je jen jeden segment významu těchto plastových fólií. Krycí plachta dokáže snížit množství odpařené vody z bazénu do ovzduší, a to už není zanedbatelná záležitost. Pokud vám připadá, že kvůli pár litrům vody, co se vypaří z bazénu, nemá smysl dělat větší povyk, a že stejně to, co se vypaří, vyšploucháte při skocích do vody, takže jestli dopustíte do nádrže dvacet litrů nebo padesát, tak je to stejně fuk.
Jenže ono tu nejde ani o dvacet litrů, ani o padesát, stačí si vzít do ruky kalkulačku a počítat. Mějme kupříkladu jako modelový příklad bazén o rozměrech 8 x 5 metrů, tedy nádrž, kde se dá již plavat a pořádat společenské oslavy. Za jeden den se z jednoho čtverečního metru vypaří asi pět litrů vody, v tomto případě se z bazénu denně vypaří 200 litrů. To je stále celkem málo, ale za týden to už bude skoro půl druhého kubíku a za měsíc rovných šest kubíků. Jestliže provozujete bazén půl roku, za tu dobu se odtud vypaří 36 kubíků vody a v přepočtu na vodné a stočné (cca 145 Kč za kubík) je to již 5 220 Kč.
Životnost krycích plachet je zhruba 15 let, takže za tu dobu byste mohli ušetřit něco kolem sedmdesáti tisíc korun (po odečtení nákladů za krycí plachtu). Nechcete-li tedy zbytečně plýtvat a chcete své peníze rozumněji využít, solární plachta na bazén chlorito.cz vám v tom může být nápomocná. Odpařená voda z bazénu – to jsou vysloveně vyhozené peníze do vzduchu, pochopitelně u dětských nafukovacích bazénků je to tak zanedbatelné, že to nemusíte řešit, ale třeba takový venkovní plavecký bazén v Praze Podolí, tam se za půl roku vypaří 900 kubíků vody, tedy za dopouštění vody se tu zaplatí cca 130 tisíc korun (za 15 let provozu bazénu jsou to necelé dva miliony korun).